
Få företaget att växa med Instagram - Del 2
Så blir du ett proffs på Instagram! Vill du också få företaget att växa på Instagram? Nu bjuder vi in till två olika digitala workshops med social media-gurun Alice Orbelin där du får lära dig hur du lyckas med företaget på Instagram. Skapa inlägg som engagerar och lär dig hur du bygger en långsiktig relation med dina följare för att få dem att vilja köpa dina produkter eller tjänster.
Instagram är en av de tre största plattformarna bland sociala medier och används flitigt av personer som är födda på 80-, 90- och 00-talet. Instagram är också (tillsammans med Facebook) den plattform där det är vanligast att följa varumärken eller företag.*
Nu ger vi dig möjligheten att anmäla dig till våra workshops i sociala medier! Vi varvar föreläsning med praktiska övningar så att du själv får vara aktiv och även jobba tillsammans med andra i digitala grupprum.
Först ut är Del 1 den 24 januari och Del 2 hålls den 22 mars. Innehållet är olika, så se till att boka din plats på båda!
24 januari - Del 1 | Du kommer att få lära dig:
• Hur du ska tänka kring hashtags #
• Bilder på Instagram
• Hur du skriver en bra "caption"
22 mars - Del 2 | Du kommer att få lära dig:
• Vilken kommunikation som engagerar och varför
• Hur Instagram-algoritmer fungerar
• Grunderna i hur du annonserar på Instagram
För vem?
Eventet passar dig som är småföretagare, nyligen startat och redan har ett Instagramkonto som du vill arbeta med för att få ett bättre resultat.
INFORMATION - Instagram / Del 2
Datum: Onsdag 22 mars
Tid: Klockan 17:00-19:00
Plats: Online via Teams
Pris: Kostnadsfritt, men antalet platser är begränsat.
Arrangör: BRG Business Center
*Källa: Svenskarna och internet 2022 / sociala-medier
Anmäl dig till evenemanget



